Як харківські чирлідерки «Найс Лейдіз» руйнують стереотипи про старших жінок
«Найс Лейдіз» – харківська команда чирлідерок 50+, що руйнує стереотипи про старших жінок, не завжди усвідомлюючи це.
Режисерка Марія Пономарьова почала документувати їхню історію ще у 2020 році. Відтоді фільм пережив паузу через пандемію коронавірусу, а потім невизначеність через початок повномасштабної війни.
Віледж поспілкувався з режисеркою про фемінізм, ейджизм, male gaze, а також українців в Україні й українців за кордоном.
📱 Уже згенерували фото у стилі Міядзакі? Ось скільки води на це йде
На один текстовий запит до чату GTP іде до 100 мілілітрів води, за іншим даними – до 50 мілілітрів. Це ніби й не так багато, від двох до чотирьох порцій еспресо. Але генерування картинок «дорожче», від двох до пʼяти літрів води (а 166 цілих чашок еспресо).
Будь-який запит до чатбота вимагає використання природних ресурсів (води для охолодження серверів) і лишає «реальний слід», – із цим погоджується сам чат GPT, якщо його про це запитати.
В OpenAI не розкривають деталей про те, скільки запитів чат GPT обробив із моменту запуску, але це, ймовірно, сотні (і сотні) мільйонів. Без засуджень розповідаємо про звʼязок води, екологію та картинок у стилі Міядзакі.
«Паліндром» їде в Європу, щоб зібрати гроші для ГУР. Інтервʼю про війну, антидепресанти та Лінча
Степан Бурбан, він же «Паліндром», уперше поїхав у закордонний тур, щоби зібрати гроші для українських військових із ГУР. «Спершу донейти, а потім – задоволення», – каже музикант. «Паліндром» уже відіграв концерт у Варшаві, далі – виступи ще в пʼяти містах, де звучатимуть треки з нового альбому «Машина для трансляції снів».
Бурбан називає цей реліз «найбільш гітарним», а також попереджає – це зовсім не веселий альбом. Чому? Ми поговорили зі Степаном Бурбаном про очікування від закордонного туру, майбутнє «Паліндрома» після закінчення війни, а також депресію й пів пляшки вина на день, які замінила (максимум) одна банка пива вряди-годи.
🍭 Скільки дітям можна солодкого і як правильно його подати. Усе про цукор у раціоні
Надмірне вживання цукру збільшує в дітей ризик ожиріння, карієсу, діабету, серцевих та інших захворювань. До двох років солодощів із доданим цукром рекомендують узагалі уникати. Після двох років – треба дотримуватися норм споживання. Скільки ж можна дітям солодкого, коли почати пропонувати його дітям і як це зробити, щоб не створити навколо нього ареолу чогось особливого й бажаного?
Розпитали педіатриню, дитячу ендокринологиню й дієтологиню Ольгу Божик і лікарку-дієтологиню, авторку блогу про здорове харчування без крайнощів Ганну Пархоменко.
🧑💼💻 Я хочу встановити межі на роботі. Чи допоможе мені чат GPT?
За словами психологів, психологічні кордони − це простір, де закінчуюсь я і починаються інші. Але що таке кордони на роботі й навіщо їх встановлювати?
Не всі вміють чітко встановлювати межі, відстоювати їх і казати «ні», коли це потрібно. Видання Forbes запропонувало п’ять промтів [текстовий запит, щоб отримати відповідь від ШІ] для ChatGPT, які можуть допомогти встановити чіткі межі на роботі. Ми переклали їх українською і вирішили протестувати на власному прикладі.
💬 Чому ми спілкуємося з чатом GPT людяніше, ніж з родичами? Пояснює професор психології та поведінкової економіки Ден Аріелі
Що робити, коли нам доводиться розмовляти з людьми, чиї погляди відрізняються від наших, і до чого тут чат GPT? Як тривалий стрес заважає нам мислити та підштовхує до теорій змов? Чому ми не можемо впоратися зі складними ситуаціями наодинці? Як берегти дружбу та чому це цінний ресурс, який зникає в усьому світі.
Про все це в новому епізоді подкасту «Простими словами» розповідає Ден Аріелі, професор психології та поведінкової економіки в Дюкському університеті й автор бестселера «Передбачувана ірраціональність».
🎧 Повну розмову слухайте на всіх подкаст-платформах: Apple Podcasts | SoundCloud | Spotify | YouTube Music | YouTube
🛍 Хочу відмовитися від пластикових пакетів. Але які є альтернативи?
Наприкінці 2021-го в Україні заборонили безплатні пластикові пакети й відтепер треба платити дві-три гривні за кожен. З 1 січня 2023-го можна користуватися лише біорозкладними пакетами з картопляного чи кукурудзяного крохмалю. Однак такі пакети (з досвіду редакції) не завжди витримують вагу товару й можуть розірватися прямо в руках дорогою на касу.
Чим можна замінити пластикові пакети для покупок у магазині й зберігання продуктів удома, розпитали екоблогерку, популяризаторку свідомого споживання й засновницю магазину екомішечків Оксану Ткаченко.
🍯🍷 Українці пили мед ще з давніх часів. Тепер бренд «Сікера» прагне відродити цю традицію
Сікера – це алкогольний напій на основі меду, чистого або із соком фруктів чи ягід, без додавання спирту й цукру. Сергій Липко, який займається медовими напоями з 2018 року, розповів Віледжу, як виникла ідея виробляти сікеру, як шукали рецепт й чому прийшли до створення франшизи барів.
Тіло вам про все нагадає. 5 історій із бестселера «Що знають твої кістки»
У книзі «Що знають мої кістки» Стефані Фу, відома американська журналістка й продюсерка розповідає про те, як за фасадом стабільної кар’єри та звичної рутини роками приховувався її розлад. Вона занурює читача у спогади, відверто відтворює сцени зі свого дитинства, у якому вона переживала фізичне та психологічне насилля.
Її досвід перегукується з історіями мільйонів людей, які також ведуть щоденну боротьбу з власним болем. Саме це відчуття спільності й дало початок книзі.
✍️ Редактор Їжі на Віледж
Шукаємо в команду медіа Віледж редактора або редакторку, який(-а) допоможе нам розвивати один з найулюбленіших розділів наших читачів – «Їжа». Це можливість розповідати про гастрономічні тренди, робити видимими локальні бізнеси, досліджувати місто через його гастрокультуру.
Датальніше про вакансію.
📸 Красиві люди красивого міста: це весняний Київ в обʼєктиві street-фотографа
Знімки усміхнених людей в улюблених містах надихають. Lenovo запросили популярного street-фотографа Михайла Рибка зафіксувати весняний Київ крізь обʼєктив.
«Своїми street-фото я показую світу, які люди живуть в Україні, і загалом демонструю, наскільки різні ми є», – ділиться Михайло.
Разом із Lenovo та Михайлом Рибко показуюємо людей улюбленого весняного міста, щоби трохи додати фарб у повсякдення.
🪑 10 вінтажних і сучасних дизайнів у серіалі «Розрив»
Ми вже зʼясували, що «Розрив» від Apple TV+ повертає стиль в офісну рутину, а тепер заглибимося в деталі – стільці, крісла й навіть перечниці-шахівниці, які можна побачити у першому й другому сезонах серіалу. Віледж зібрав 10 культових вінтажних (і сучасних) дизайнів із найбільшого хіта Apple TV+ цього року.
Це професійна боксерка, перша серед жінок в Україні
Анастасія Петренко підставляє боксерську рукавицю для привітання. О 9:00 починається її перше тренування за день; після нашої розмови буде ще одне. Займатися боксом Анастасія почала після початку повномасштабної війни, і за два з половиною роки встигла стати першою в Україні серед боксерок незалежно від вагової категорії.
Боксерка тренується в залі, обладнання для якого майже повністю перевезли з Херсона, де до 24 лютого 2022 року вона жила зі своїм чоловіком і тепер тренером, Сергієм Петренком. У залі також намотує кола їхній син, семирічний Яніс, який боксує із татом з двох років.
🚩 Червоні прапорці у світі криптовалюти: як убезпечити свої активи
Зі зростанням інтересу до цифрових активів зʼявляються й нові витончені види шахрайства. Однак, як і з традиційними фінансами, найчастіше причиною втрати активів є людські неуважність і довірливість.
Разом із Binance пояснююємо, як оцінити надійність бірж і вбезпечити свої активи.
👧🏼💸 Кишенькові гроші для дітей: коли, скільки й для чого
Кишенькові гроші – це своєрідна зарплата, яку батьки регулярно видають своїм дітям. Завдяки кишеньковим діти можуть навчитися цінувати гроші, й у дорослому житті їм буде простіше розпоряджатися власним бюджетом.
Коли можна починати давати дітям гроші, як часто це робити, чи треба контролювати витрати, чи можна винагороджувати або карати дітей за успішність у школі, поговорили з експерткою з фінансового менеджменту й засновницею центру «ProГроші» Тетяною Степаненко та тренером із фінансової грамотності та засновником школи Kids&money В’ячеславом Зражевським.
💬 Антидепресанти не про щастя. Міфи й правда щодо «чарівних пігулок»
Коли варто записатися на консультацію до психіатра? Як лікар вирішує, чи потрібні людині антидепресанти? Що саме відбувається з організмом під дією ліків і які бувають побічні ефекти? Як лікування антидепресантами поєднується з психотерапією та чи можна замінити одне іншим?
Віледж законспектував новий епізод подкасту «Простими словами» з лікарем-психіатром Антоном Віленчиком.
🎧 Повну розмову слухайте на всіх подкаст-платформах: Apple Podcasts | SoundCloud | Spotify | YouTube Music | YouTube
🎟 20 виставок, які варто відвідати у квітні
«Тривога» й «Щекавиця» від Нікіти Кадана в NAMU; фортифікації, захоплені міською природою в The Naked Room і п'ять тисяч пташок-оригамі в Музеї Києва: зібрали добірку виставок, які варто відвідати у квітні.
Полк Nemesis знищив ворожої техніки на 1 млрд доларів. Це жінки, які служать там на бойових посадах
Nemesis – це назва важкого дрона-бомбардувальника, а також 412 полку Сил безпілотних систем. За перший рік своєї діяльності полк знищив цілей на понад мільярд доларів. Серед них – найцінніша техніка ворога по всій лінії фронту: ППО, САУ, РСЗВ, склади, інфраструктурні обʼєкти.
Поговорили із трьома жінками, які служать у полку Nemesis. Це «Ляля», яка доєдналася до ТРО, коли їй було 19 років; колишня SMM-ниця «Вбивця» – інструкторка Asgard, яка повертається до бойової роботи; і «Видра», яка після роботи в лабораторії стала бойовою медикинею, а потім очолила медичну службу.
Селфхарм чи самодопомога. Навіщо люди стоять на цвяхах і що це дає
Хтось каже, що цвяхостояння – це просто знущання із себе, а для когось цвяхи є способом нарешті впоратися з тривожними думками й відпустити проблеми, які впали на плечі та не дають спати вночі.
Що ж насправді таке цвяхостояння, як правильно стати на цвяхи, а кому взагалі не варто цього робити, і чи може цвяхотерапія допомогти впоратися з фізичним болем, розпитали Віру Кобець і Ніку Федорцеву, які практикують цвяхостояння, тілесну терапевтку Ірину Маковецьку й сімейну лікарку Віолетту Лійку.
Дисклеймер: якщо у вас є якісь проблеми зі здоров’ям або болі, а особливо соматичні захворювання, рекомендуємо вам звернутися до лікаря, а не до цвяхів.
Боротьба за власне «Я». 9 історій із книги «Особисті речі» про одяг у концтаборах
Книга польської письменниці, журналістки та культурної антропологині Кароліни Сулєй – це дослідження, присвячене життю в концтаборах через призму одягу й особистих речей, які залишалися з людьми навіть у найжорстокіших умовах. Авторка розповідає про значення одягу для тих, хто був позбавлений гідності, людських прав і показує одяг як символ боротьби за власне «Я».
18 фільмів квітня
«Квір» за твором бітника Берроуза, Minecraft і кубічні свині в кіно, «Такі дрібниці» з Кілліаном Мерфі, док про харківських чирлідерок 50+, повернення у прокат фільму Джармуша з 1990-х, Рамі Малек у ролі хакера-месника, а також кіно студії A24 про українські Карпати з Віллемом Дефо: Віледж зібрав найцікавіші премʼєри квітня.
«Вона проявилася через депресію». У мене невиліковна хвороба Крона
Це Нікіта Мироненко. Йому 30 років, десять із яких він живе з невиліковною хворобою Крона. Ми поговорили із ним про його перші симптоми хвороби, експериментальне лікування, життя після операції.
«Я розумію чоловіків з депресією». Тім Мілантс – про фільм «Такі дрібниці» і Кілліана Мерфі
«Такі дрібниці» – це історія про торговця вугіллям і сімʼянина, якого грає Кілліан Мерфі. Він чи не єдиний у містечку Нью-Росс помічає, як страждають дівчата із «пралень Магдалини» – римо-католицьких монастирів в Ірландії для «морально занепалих жінок».
Хоч фільм зняли за однойменною книжкою, режисер стрічки Тім Мілантс не просто «скопіпастив» першоджерело, а змішав його з персональним. Фільм більше дрейфує у бік «чоловічої перспективи» на цю ситуацію, адже це те, що Мілантс розуміє по-справжньому. А розуміє він, як сам заявив Віледжу, «вразливих чоловіків, які борються з депресією»
До премʼєри фільму в Україні Віледж поговорив із Мілантсом про те, чому ця історія така важлива для нього, і чому його дует із Кілліаном Мерфі завжди на висоті.
🤸🏻♀️ 15 українських YouTube-каналів для йоги та спорту вдома
Віледж підготував підбірку YouTube-каналів, які допоможуть тримати тіло в тонусі, зменшити біль у спині й ногах без походів у спортивний зал або просто порелаксувати під йогу. Окремо також знайшли відеопрактики для вагітних.
🪭 Майже 20 театральних вистав квітня
Альтернативний театр «Нафта» в Києві з виставами про екоцид, Салтівку та постановкою за Майком Йогансеном; «Невеличка драма» за Валер’яном Підмогильним у Театрі Франка й польський режисер у Театрі Лесі Українки: зібрали театральні прем’єри, як варто переглянути у квітні.
20 серіалів квітня
Нові сезони «Чорного дзеркала» й «Останні з нас», зоряні війни в «Андорі», пʼятий і вирішальний сезон серіалу «Ти», аніме-екранізація Devil May Cry від Netflix, «Хитрощі» й «Доктор Хто», а також документальний проєкт від Ґая Річі – звісно, про пограбування: ось 20 серіалів квітня.
Чи варто інвестувати $100 у криптовалюту?
Ще десять років тому мало хто вірив у біткоїн, але ті, хто тоді інвестував навіть невеликі суми у BTC, сьогодні, найімовірніше, можуть похвалитися значним прибутком. На відміну від фондового ринку, криптовалюти набагато доступніші для інвестицій і не потребують великих грошей чи допомоги брокерів для старту. Головне – вчитися аналізувати ринок, використовувати надійні платформи та не боятися пробувати.
Розбираємо найпопулярніші питання та виклики, повʼязані зі світом криптовалют, зокрема, чи варто зараз «заходити в крипту», якщо немає значних заощаджень, чи у виграші лише ті, хто купив біткоїн 10 років тому.
Ще не чули про маносферу й інцелів? Серіал «Юнацтво» від Netflix показує, як це шкодить підліткам
Британські кіношники знову виручають Netflix. Майже рівно через рік після хіта «Оленя» на стримінгу виходить «Юнацтво» – мінісеріал на чотири епізоди про 13-річного школяра Джеймі, якого звинувачують у вбивстві однокласниці.
Це серіал про те, що турбує й негативно впливає на сучасних підлітків: субкультура інцелів і маносфера, токсична маскулінність, а також невиправдане насильство.
Віледж розповідає, як (і навіщо) «Юнацтво» знімали одним кадром, і до чого тут брати Тейти, канадський психолог Джордан Пітерсон, і навіть Дональд Трамп.
✍️ Сім речей, які шкодять текстам, із книжки «Енциклопедія копірайтингу»
«Енциклопедія копірайтингу» – це новий посібник, у якому дослідили всі аспекти роботи копірайтерів. Практичні поради експертів, приклади, чеклісти, шаблони – усе це робить видання максимально прикладним. Жодна деталь копірайтингу не пройде повз прискіпливу авторку книжки Стаську Падалку. А їй є що сказати, бо вона має більш як десять років досвіду в копірайтингу.
Rhythm Büro святкує 10 років. Vera Logdanidi – про повернення культової вечірки
Rhythm Büro повертається – 12–13 квітня на секретній локації культова київська вечірка святкуватиме 10-річчя.
На першій великій події Rhythm Büro після 24 лютого 2022 року буде дві сцени: Rhythm Büro з міксом «дивної електроніки», експериментальної музики і «реверансами в бік техно», а також сцена клубу Closer із їхнім автентичним саундом і власним лайнапом.
Віледж зустрівся з Вірою Логданіді, діджейкою та співзасновницею Rhythm Büro, і поговорив про 10-річчя культової вечірки, можливість повернення фестивалю Natura і сольну карʼєру Vera Logdanidi.